Az első fogacskák általában 6 hónapos kor körül bújnak ki, de némelyik babánál már hónapokkal előbb jelentkezhetnek a fogzási tünetek. Van olyan baba, akinél csak egy-két fog esetében jár fájdalommal a fogzás, de olyan is van, akik bizony mind a 20 tejfog kibújását megszenvedik. Lássuk, hogy segíthetünk nekik!
A fogzás tünetei
A 20 tejfogcsíra már születéskor megtalálható az állcsontban. Mikor a tejfog elkezd növekedni, a fogíny felszíne felé törekszik. Ez önmagában is kellemetlen, sőt fájdalmas lehet, amikor pedig a tejfog áttöri a fogínyt, még intenzívebb a fájdalom. A baba próbálja enyhíteni a bizsergő érzést az ínyben, így egyfolytában rág. Akár az öklét, akár a kezébe kerülő keményebb tárgyakat. A fogzás akár 3 éves korig is eltarthat, közben nyugalmi és intenzívebb periódusok váltják egymást.
Vannak olyan tünetek, amelyek egyértelműen a fogzásra utalnak, vannak viszont olyanok is, amelyek könnyen összetéveszthetők egy enyhébb betegséggel.
A fogzás tünetei általában a következők:
- Fokozott nyálképződés
- Nyűgösség, sírósság, nyugtalanság
- Étvágytalanság
- Rosszabb alvás, éjszakai megébredés
- Lazább széklet
- Fájdalom
- Kipirult arc
A tünetek rendkívül sokszínűek és eltérő erősségűek lehetnek, valamint a babák reakciója is különböző. Szoptatott kisbabák közül egyesek például egész nap szopizni szeretnének ilyenkor, míg mások elutasítják az anya mellét.
Mit tehetünk, hogy csillapítsuk a fájdalmat?
Sajnos nincs egyetlen egzakt módszer, amivel a fogzási fájdalmat egy csapásra megszüntethetnénk, ráadásul olyan is előfordul, hogy az egyik fognál elég egy rágóka, vagy egy gél, míg a másik fognál ezek hatástalannak bizonyulnak.
A cikk továbbolvasásához kattints ide >>