A méhen kívüli terhesség viszonylag ritka, az összes terhesség 0,8-1 százalékát érinti. Mégis fontos tudni, miről ismerhetjük fel, hiszen az édesanyánál akár életveszélyes állapotot is okozhat.
Normál esetben a megtermékenyült petesejt a méhüreg felé vándorol és beágyazódik a méhnyálkahártyába. Méhen kívüli terhesség esetén azonban a beágyazódás a méhen kívül következik be, leggyakrabban a petevezetőkben, ritkább esetben a hashártyán, vagy a máj felszínén.
Mitől alakulhat ki a méhen kívüli terhesség?
Méhen kívüli terhességet okozhat, ha korábbi gyulladások, vagy műtét miatt a petevezeték hegesedik, vagy összenövés alakul ki benne. Ilyenkor a megtermékenyített petesejt mozgása akadályozott, így nem jut el a méhbe a beágyazódáshoz.
Emellett petefészekciszták, miómák, illetve szervi eltérések – például vékony petevezető – is okozhatnak méhen kívüli terhességet.
Nagyon ritkán a spirálok, vagyis a méhen belüli fogamzásgátló eszközök is hajlamosíthatnak méhen kívüli terhességre, mivel céljuk éppen a beágyazódás megakadályozása.
A méhen kívüli terhesség tünetei
Méhen kívüli terhesség esetében a terhességi teszt pozitív és a terhességi jelek is ugyanazok. Emlőfeszülés, émelygés, hányás, hangulatváltozás és a menstruáció elmaradása.
A cikk tovább olvasásához kattints ide >>