A digitális világ része mindennapjainknak – jelen van a gyermekek játékában, kapcsolattartásában, szórakozásában. A III. Alfáktól Omegáig – Családi fesztivál olyan alkalom, ahol szülők, pedagógusok és szakemberek egy parkerdőben , természetes közegben próbálhatnak ki számos módszert, játékot a gyermekkel történő értékes időtöltésre, és cserélhetnek eszmét a digitális eszközhasználat hatásairól, a családi élet új kihívásairól, és arról, hogyan tartható meg az egészséges egyensúly az virtuális világ és a valódi élet között.
A rendezvény az EduTech Hungary és a Gapa Terasz és Parkerdő szervezésében, immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre, különleges figyelemmel a családközpontú megközelítésre és a digitális gyermekjóllét támogatására.
A március 29–30-án megrendezett második „Alfáktól Omegáig” konferencia és családi nap több száz résztvevőt vonzott Balatonfüredre. A rendezvényen szakértők, kormányzati szereplők, pedagógusok és szülők osztották meg tapasztalataikat a tavaly szeptemberben bevezetett okostelefon-korlátozás iskolai hatásairól és eredményeiről, valamint az innovatív oktatási módszerek és újító megoldások szerepéről a gyermeknevelésben. A résztvevők akkor is közösen keresték a választ a digitális gyermekkor kihívásaira ezúttal, a június 1-jei eseményen, ezt a gondolatot folytatjuk tovább fesztivál hangulatban, még több élményponttal és családi élménnyel és kiemelten körbe járva a szülői minta jelentőségét.
Fókuszban a gyermekjóllét, a szülői támogatás és a kamaszkor kihívásai
A program a 0–14 éves korosztály családi életét érintő aktuális kérdésekre reflektál: hogyan segíthetjük a gyermekeket abban, hogy tudatosan kezeljék a digitális eszközök világát, és milyen segítséget kaphatnak a szülők a kamaszkor kihívásainak megértésében. Célunk, hogy a résztvevők valódi tapasztalatokat cseréljenek, új szempontokat ismerjenek meg, és közösen keressenek gyakorlatias válaszokat a hétköznapi dilemmákra.
Élményalapú tanulás, természetközeli környezetben
A programok összeállításakor arra törekedtünk, hogy a család minden tagja megtalálja a számára értékes tartalmat: a szülők hasznos tanácsokat és inspirációt, a gyerekek pedig felszabadult játék lehetőségeket és kreatív kihívásokat kapjanak. A Gapa Terasz és Parkerdő alkalmas arra, hogy a programok során a mozgás, a tanulás, a szórakozás és a közösségi együttlét szervesen összekapcsolódjon.
Több mint 20 interaktív élménypont várja a családokat:
- Táncfoglalkozás Mikes Annával, táncművész – szabad mozgás, önkifejezés és közös élmény
- DJ workshop Dj Savages & Suefo és Kürtössy Nándor vezetésével – zeneszerkesztés a természet hangjaiból
- Terepgyerek erdei akadálypálya – mozgás és kaland az egész családnak
- EgészségTudat/Szállj magadba – kreatív egészségismereti játékok
- Drónfoci a CloudIA csapatával – technológia és játék kombinációja
- CodeCreator programozósarok – gyerekeknek játékos bevezetés a digitális programozásba
- Fenntarthatósági kalandtúra – a Pannon Egyetem Fenntarthatósági Kompetencia Központja
- Mesemeditáció – relaxációs és vizualizációs gyakorlatok gyerekeknek
- Frici, Fülöp és a hackerek – könyvbemutató és beszélgetés Solymos Ákossal a net sötét oldaláról
- Erdei mesepiknik, Irodalmi zsúr, Kerekítő baba-mama foglalkozás – irodalmi és mesés élmények minden korosztálynak
Szakmai kerekasztal-beszélgetés – aktuális dilemmák közérthetően
A program részeként meghívott szakértők részvételével kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül,
Kölyök – Kütyü – Szülői minta fogalom háromszögében
- Fegyverneki Gergely, médiaoktató, NMHH DigiDili – digitális nevelés a mindennapokban
- Kápolnás Vera, szakmai vezető, DiTox – kamaszkor és digitális tudatosság
- Kozák-Ágó Szilvia, mentor, Mozaikcsalád Alapítvány – családi dinamika és újrakezdés támogatása
- Horváth Szilárd, alapító, Búzaszem Iskola – analóg szemlélet a digitális korban
A beszélgetés során pszichológiai, médiatudományi, családpedagógiai és digitáliskultúra-szakértői nézőpontból világítjuk meg, hogyan hat a digitalizáció a család működésére és a szülő-gyermek kapcsolatra. Célunk, hogy a látogatók ne csak új ismereteket kapjanak, hanem valódi válaszokat is találjanak a mindennapi kihívásokra – közérthetően, gyakorlatiasan, öszintén.
Közösség, ünnep, tapasztalás
Az esemény nemcsak lehetőséget ad a tanulásra és a kapcsolódásra, hanem alkalmat teremt arra is, hogy közösen ünnepeljük mindazokat – szülőket, pedagógusokat, nevelő közösségeket –, akik nap mint nap gyermekeink jövőjét formálják, hiszen június első vasárnapján idén egybeesik a Szülők Világnapja és a Pedagógusnap.