A 2018. október 26-28. között immár hatodik alkalommal megszervezett Országos Rajzfilmünnep keretében már több mint 100 helyszínen ünneplik országszerte − mozikban, művelődési és közösségi házakban, könyvtárakban − ingyenes vetítésekkel az Animáció Világnapját. Különleges alkalom az ünneplésre, hogy 40 éve láthattuk először a televízióban A kockásfülű nyulat. Az évforduló kapcsán Richly Zsolt filmrendező egyéb filmjei is láthatóak lesznek, köztük a tavaly megjelent Luther rajzfilmsorozat. A filmkínálat nem csak a kisgyerekeknek szól, a csatlakozó helyszínek izgalmas magyar és nemzetközi animációs filmek közül válogathatnak az animáció iránt érdeklődő fiatal és felnőtt nézők részére is.
A magyar animációs film számtalan kitörölhetetlen emlékkel ajándékozott meg minket, amiket most újból átélhet a Rajzfilmünnep vetítésein. Ismét együtt izgulhat Vukkal az első vadászatán, elkísérheti Mátyás királyt az álruhás kalandjaira vagy ismét rácsodálkozhat a repülni is tudó kockásfülű nyúlra. Richly Zsolt és Marék Veronika népszerű rajzfilmsorozata négy évtizede volt először látható a tévében, ebből az alkalomból a rendezvény kiemelten foglalkozik A kockásfülű nyúl-lal és áttekintést ad a rendező műveiből.
A rendezvény arra is lehetőséget teremt, hogy bepótolja az elmúlt évek külföldi közönségsikereit, illetve megismerkedjen kortárs alkotók munkáival. Október 28-án ünnepeljük az animáció világnapját, ez a dátum kiváló apropót ad ahhoz, hogy a Rajzfilmünnep − immáron hatodik alkalommal − az érdeklődés középpontjába helyezze a műfajt.
OTT AKARUNK LENNI AZ ORSZÁG MINDEN SZEGLETÉBEN
A 16 éves KEDD Animációs Stúdió rendezi meg a rajzfilmünnepet, október 26. és 28. között az ország számos településén kicsik és nagyok egyaránt találhatnak majd magunknak kedvükre való vetítéseket. Támogató partnereink segítségével változatos rajzfilm kínálatot állított össze a stúdió, amelyből szabadon válogathatnak a helyszínek és szervezhetnek köré további családi és gyerekprogramokat. A programsorozatot 2011-ben nevezték el Rajzfilmünnepnek, mely egynapos rendezvényből immáron egész hétvégéssé nőtte ki magát.
A stúdió azon dolgozik, hogy az animációs műfaj minél teljesebb keresztmetszetét mutassa be az érdeklődő közönségnek, és a rendezvényhez csatlakozó helyszínek segítségével az ország minél több pontjára eljusson, Szentgotthárdtól Mátészalkáig, Diósjenőtől Szekszárdig. Az országos programsorozatot minden évben egyre nagyobb érdeklődés övezi. Idén Budapest mellett az ország mind a 19 megyéjében lesz rajzfilmünnep, és már több mint 90 település és több mint 100 helyszín csatlakozott. A filmvetítések mellett a helyi szervezők gyakran más programokkal is készülnek.
GAZDAG FILMKÍNÁLAT
Az 6. Országos Rajzfilmünnep programja több mint 130 animációs alkotásból: egész estés és kisfilmből, illetve sorozatból áll. Az idei rendezvény Richly Zsolt Balázs Béla-díjas, érdemes művész több évtizedet átfogó életművére koncentrál. Számos népszerű animációs film rendezője, többek között neki köszönhetjük a már említett A kockásfülű nyúl-at, a Kíváncsi Fáncsi-t, a Háry János-t, legutóbb Luther Márton életéről készített rajzfilmsorozatot Luther címmel.
Hazai klasszikusok és az elmúlt években készült magyar művek egyaránt helyet kaptak a programban: többek között látható lesz a Vuk, az Erdő kapitánya vagy a Vili, a veréb, Mátyás király meséire is beülhetnek az érdeklődők, de kortárs magyar animációs rövidfilmekből is meg lehet majd nézni egy válogatást. A legkisebbekre és a felnőttekre is gondoltak a szervezők: a Lengemesék vagy a Bogyó és Babóca már pár éves kortól ajánlott, az Oscar-díjas Michaël Dudok de Wit által rendezett, de nagyrészt a kecskeméti stúdióban animált A vörös teknős különleges hangulata miatt inkább az idősebb korosztály igényeit elégíti ki.
A rajzfilmünnep a külföldi animációk népszerűsítésére is nagy hangsúlyt fektet. Ismét látható lesz a mozikban már nagy sikerrel vetített, a japán mitológia világába elrepítő Kubó és a varázshúrok, a rémálomszerű Coraline és a titkos ajtó vagy A kis kedvencek titkos élete. Az egész estés mesék mellett különböző országok rövidfilmes válogatásai is bekerültek a programba a Lengyel Intézet, a görög ASIFA Hellas, a MONSTRA Lisszaboni Animációs Filmfesztivál, a bukaresti Anim’est Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, valamint Magyarországról az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál és a BuSho Filmfesztivál jóvoltából. Közel 20 ország alkotásaiból válogathatnak a szervezők, többek között Kína, Irán, Európa számos országa és az Egyesült Államok is képviselteti magát egy vagy több animációs filmmel.
RICHLY ZSOLT: A KOCKÁSFÜLŰ NYÚLTÓL LUTHER MÁRTONIG
Nagy megtiszteltetés a Rajzfilmünnep számára, hogy a magyar animáció rangos alkotója, Richly Zsolt közreműködik az ide rendezvényben. Külön blokk foglalkozik a rendező életművével: a felnőttek ismét találkozhatnak, a gyerekek pedig megismerkedhetnek a kockásfülű nyúllal, aki a hetvenes évek közepe óta több generáció gyerekkorát édesítette meg. A kockásfülű nyúl két évadát 1977-ben kezdte el vetíteni a Magyar Televízió.
A Richly-életmű bemutatásából nem hiányozhat a Háry János, a Kíváncsi Fáncsi-sorozat, illetve a rendező korai, szerzői filmjeiből is láthatnak műveket az érdeklődők. Nagy örömmel jelentjük be, hogy legutóbbi munkája az izgalmas kísérletként induló Luther-sorozat is helyet kapott a programban, amely a reformáció kezdetének 500. évfordulójának alkalmából készült el 2017-ben, és Luther Márton teológus életét meséli el emészthető, a felső tagozatos korosztály által is befogadható módon.
Richly Zsolt 1941-ben született Sopronban, 1962-ben nyert felvételt a Magyar Iparművészeti Főiskola díszítő festő szakára, ahol végül az egyszeri alkalommal indított animációs osztályban kapott diplomát 1966-ban. 25 éven át dolgozott a Pannónia Filmstúdióban, amelyet akkoriban, vagyis a magyar animáció aranykorában a világ öt legjobb rajzfilmstúdiója között tartottak számon. Animációs filmek rendezése mellett grafikusművészként, diafilmek alkotójaként és tanárként is nagyszerű karriert futott be. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animációs oktatásának meghatározó személyisége, Balázs Béla-díjas, kiváló művész.