A haj és szemszínen kívül a szülők sajnos sok betegséget is átörökítenek gyermekeikre. Lássuk, melyek a leggyakoribbak!
Látászavarok
A rövidlátás, a színvakság és az ún. lusta szem gyakran öröklődik, ha mindkét szülőnél megvan, előfordulása a gyermekeknél 25-50 százalékos. A színvakság génjét csak a nők hordozzák és ők adják tovább, de érdekes módon csak a férfiakat érinti. Ha az anya génhordozó, fiának 50 százalékos esélye van erre a betegségre.
A rövidlátásra gyermekkorban a gyakori fejfájás, hunyorgás, könnyezés hívhatja fel a figyelmet. A lusta szem szindrómát nehéz megállapítani, általában szűrővizsgálat során derül rá fény.
Bármilyen szemproblémáról is legyen szó, nagyon fontos a rendszeres kontroll, s ha halmozottan fordult elő a családban szemészeti probléma, gyermekünket már 1 éves kora előtt vigyük szakemberhez, mert minél előbb fedezzük fel, annál nagyobb az esélye, hogy korrigálható vagy megelőzhető a további állapotromlás.
Ekcéma
Az ekcéma az allergia egyik formája, így ugyancsak örökölhető. Nem maga a betegség, hanem a hajlam örökölhető, így előfordulhat, hogy egyik szülőnél sem jelenik meg élete során az ekcéma, gyermeküknél viszont előjön. A hideg, száraz levegő, a klóros víz, bizonyos ételek, a stressz is kiválthatja a bőr allergiás reakcióját és súlyosbíthatja is azt. A száraz bőr, viszketés, piros foltok az arcon és a karon, lábon ekcémára utalhatnak, s ha a gyerek vakarja, gennyes kiütések is megjelenhetnek, akár testszerte is.