A „beszélgetés” fogalma az anyaságban különös jelentőséget kap. Nemcsak a gyerekeinkkel, a párunkkal, a szülőtársakkal, hanem önmagunkkal is párbeszédet folytatunk nap mint nap. De vajon hány olyan alkalom van, amikor tényleg úgy érezzük: figyelnek ránk?
Julian Treasure hangspecialista és kommunikációs tanácsadó TED-előadása pontosan ezt a kérdést feszegeti. Az előadás címe is sokatmondó: „Hogyan beszéljünk úgy, hogy az emberek figyeljenek ránk?”
A mindennapok kommunikációs buktatói
Képzeld el, hogy vacsora közben próbálod megértetni a gyerekekkel, hogy ideje letenni a kütyüket, vagy a pároddal szeretnél egy fontos dolgot átbeszélni, de látod, hogy közben máshol jár… Ismerős?
Treasure szerint ennek gyakran nem az az oka, hogy a másik fél nem szeretne figyelni, hanem az, ahogyan mondjuk a dolgokat, az nem vonzó, nem hatásos. És sokszor észrevétlenül is olyan kommunikációs szokásokat követünk, amelyek távol tartják a figyelmet.
A 7 kommunikációs hiba, amit érdemes elkerülni
Treasure ezeket „a beszéd hét halálos bűnének” nevezi – de ne aggódj, ezek tudatosítással könnyen orvosolhatók.
- Pletykálás – Ha mást rossz színben tüntetünk fel, az minket is árnyal.
- Ítélkezés – Gyors véleménynyilvánítás mások felett elriaszthatja a hallgatóságot.
- Negatív hozzáállás – Ha minden rossz, ha mindig panaszkodunk, az másokat is lehúz.
- Folyamatos panaszkodás – Nehéz hitelesnek maradni, ha mindig csak a problémákat látjuk.
- Kifogáskeresés – A felelősség hárítása gyengíti az üzeneteink súlyát.
- Túlzás és valótlanság – Káros a hitelességre, még akkor is, ha „csak kicsit színeztünk”.
- Dogmatizmus – Az a fajta „csak nekem lehet igazam”-hozzáállás, ami vitává változtat minden beszélgetést.
A megoldás: HAIL
Treasure egy egyszerű, mégis hatásos módszert ajánl: építsük a kommunikációnkat a HAIL (angolul: „üdvözlet”) négy pillérére:
- H – Honesty (Őszinteség)
Merjünk egyenesek lenni, mondjuk ki, amit gondolunk – de empatikusan. - A – Authenticity (Hitelesség)
Ne játsszunk szerepet, vállaljuk fel, kik vagyunk. Egy fáradt anya is lehet hiteles – nem kell mindig „összerakottnak” tűnni. - I – Integrity (Következetesség)
Ha ígérünk valamit, tartsuk is be. Ez nemcsak másoknak, nekünk is önbizalmat ad. - L – Love (Szeretet, jóindulat)
A legnehezebb témákról is lehet szeretettel beszélni – nem támadással, hanem együttérzéssel.
És mi van a hangunkkal?
Nemcsak az számít, mit mondunk, hanem az is, hogyan. Treasure szerint a hangszínünk, a beszédtempónk, a hangerőnk is fontos eszköz. Egy monoton, túl gyors vagy túl halk beszéd elveszhet a zajban. Érdemes tudatosítani, hogyan használjuk a hangunkat: legyen meleg, kiegyensúlyozott, és ne féljünk a szünetektől sem. A csend néha többet mond, mint a szó.
Miért különösen fontos ez egy anyának?
Az anyák gyakran a család információs és érzelmi „központjai”. Mi vagyunk azok, akik mindent összefogunk, egyeztetünk, hangolunk. De ha a szavainkat nem hallják meg, az nemcsak frusztrációhoz vezethet, hanem ahhoz is, hogy háttérbe szorulunk.
Ez az előadás abban segít, hogy tudatosabbá váljunk a kommunikációnkban, és újra megtapasztaljuk, milyen érzés, amikor a másik tényleg figyel. És ez nemcsak a családi életben fontos, hanem a munkahelyi, baráti kapcsolatokban is.
Videó: https://www.ted.com/