Kezdőlap Ajánló Hogyan húzzák meg saját családjuk határait az újdonsült apukák?

Hogyan húzzák meg saját családjuk határait az újdonsült apukák?

pottyos

Praktikus tippek kispapáknak a pszichológus szakértőtől

Az első gyermek születése meghatározó mérföldkő minden pár életében, az új apa-anya szerep azonban a saját szülőkkel való kötelékekben is új felállást hoz. Hogyan alakul át a felmenőkkel a kapcsolat, ha nekünk is gyermekünk lesz? Mennyi időt töltsünk együtt a nagyszülőkkel? Mennyi segítséget kérjünk tőlük? Hogyan húzzuk meg az új család határait? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk dr. Szőke András pszichológustól az Apa Magazin legújabb számában.

Abban a pillanatban, amikor az újdonsült édesanya és édesapa első közös gyermekét végre a karjaiban tarthatja, új család születik. Ez azonban egy merőben új, szűkebb egység a korábbi családhoz képest, amelynek a friss nagyszülők már nem olyan szorosan a részesei. Természetesen ahány ház, annyi szokás, arra azonban mindenképp érdemes odafigyelni, hogy a felmenőkkel kialakított kapcsolat ne bontsa meg az újdonsült kis család saját életritmusát és harmóniáját. Amennyiben a nagypapa és nagymama a kelleténél többször állít be hívatlanul, rátelepszik a családra vagy véleményét túl erőszakosan hangoztatja, akkor érdemes a problémát időben kezelni: bűntudat nélkül kell tudni nemet mondani és nem szabad attól tartani, hogy ezt esetleg sértésnek veszik.

„Nyilván kényelmes, ha nem kell főzni, mosogatni, de annyit nem ér az egész, hogy az új kapcsolat autonómiáját veszélyeztesse. Nem az a baj, ha meglátogatjuk a szülőket, hanem az, ha mindig menni kell, és nem csak akkor, amikor jólesik, alkalmas, kellemes” – emelte ki dr. Szőke András pszichológus az Apa Magazin legújabb számában, aki hozzátette, hogy fontos a párnak kompromisszumot kötni abban, hogy mikor és mennyi időt szeretnének a szüleik társaságában tölteni.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a saját apa szerep kialakításában közrejátszanak a gyermekkorból hozott minták, az ösztönök és az egyéni döntések is. „A kapott minta mindenképpen az alapja lesz annak, hogyan leszek apa. Van az az eset, amikor nem tudok differenciálni. Hiszem, hogy apám jó apa volt és én is az leszek, ha mindent pont úgy csinálok, mint ő. Jó esetben tényleg egy egészséges mintát veszek át” – véli dr. Szőke András, aki szerint még görcsösségbe is torkollhat, ha másoljuk az apaképet vagy pont, hogy nem és ellenkezőleg neveljük gyermekünket.

További tanácsokat és tippeket az április 15-én megjelent Apa Magazinban olvashat!

Ez is tetszeni fog