Quantcast
Kezdőlap Aktuális November 25. – nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja

November 25. – nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja

Pöttyöslabda

Ez egy rendkívül fontos és érzékeny téma, amely odafigyelést és tudatosságot igényel mindannyiunktól. A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja emlékeztet arra, hogy a bántalmazás semmilyen formája nem elfogadható, és közös felelősségünk, hogy támogassuk az érintetteket, valamint felhívjuk a figyelmet a problémára. Minden 5. magyar nőt bántalmaz a párja!

Mit tehetsz, ha bántalmazást tapasztalsz a környezetedben?

  1. Figyelj a jelekre
    • Megváltozott viselkedés: visszahúzódás, szótlanabbá válás, társasági események kerülése.
    • Fura dinamika a párkapcsolatban: a bántalmazott fél hallgatag, alárendelt szerepben van, a partnere letorkollja, kontrollálja vagy megalázza.
  2. Legyél támogató
    • Hallgasd meg empatikusan, ítélkezés nélkül.
    • Biztosítsd őt arról, hogy melletted biztonságban van, és számíthat rád.
  3. Kerüld az ítélkezést vagy a bántalmazó kritizálását
    • A bántalmazott személy érzelmileg kötődhet a partneréhez, ezért kritizálás helyett beszélj az elfogadhatatlan viselkedésről általánosságban.
  4. Ne adj tanácsot, ha nem kér rá
    • Inkább támogasd őt abban, hogy saját tempójában hozza meg a döntéseit.
  5. Adj információt
    • Mutass neki hiteles forrásokat, például a NANE Egyesületet, ahol szakértői segítséget találhat.
  6. Tiszteld a döntéseit
    • Még ha nehéz is, fogadd el, ha az érintett nem áll készen kilépni a kapcsolatból.
  7. Cselekedj, ha veszélyben van
    • Kérj segítséget a hatóságoktól vagy szakmai szervezetektől, ha az érintett nincs abban a helyzetben, hogy ezt megtegye.

Miért fontos tudatosnak lenni? A bántalmazó kapcsolatból való kilépés gyakran veszélyes és hosszú folyamat. Egy támogató, ítélkezésmentes barát vagy családtag sokat segíthet abban, hogy az áldozat megerősödjön és biztonságban érezze magát.

A cselekedeteink és hozzáállásunk életmentőek lehetnek, ezért minden egyes lépést átgondoltan és körültekintően tegyünk meg. Ha nem vagy biztos abban, hogyan segíthetnél, a NANE segélyvonalát bármikor felhívhatod tanácsért.

Ajánlom minden nő figyelmébe Tisza Kata Most. c. könyvét, melyet mindenki számára kötelezővé tennék, aki valaha párkapcsolatban élt vagy élni fog. Nagyon fontos könyv, hogy megértsük a bántalmazó kapcsolat dinamikáját, önmagunk határait meg tudjuk húzni, illetve időben felismerjük a bántalmazó kapcsolat jeleit és időbe ki tudjunk belőle lépni!

Ez is tetszeni fog