Szülés után a testi regenerálódás, a kialvatlanság, az anyuka hormonális változásai, a kezdeti nehézségek okozta stressz hatására a szülők közötti intimitás egy időre visszaszorul. A testi változások, mint a női test szépségét jelentő mellek a baba szolgálatába állnak, a babát magába fogadó pocak regenerálódása, a szülés során végzett műtéti beavatkozások, mint a gátmetszés, császármetszés, mind gátgént szerepelhet az intimitás visszatérésében. A gyerekágyi időszak (6. hét) végére megismerkedünk a kis jövevénnyel, megnyugszanak a szülők, a női test jelentősen regenerálódik és visszatérhet az intimitás, a szexuális élet?
A hat hetes nőgyógyászati vizsgálat után, ha regeneráció jó úton haladt, a szülők többnyire „engedélyt” kapnak, hogy életükbe visszatérjen az intimitás, a házasélet. Tudatosítani kell mindenkinek, hogy nem az tér vissza, ami volt, hanem a kapcsolat új színt kap. Immár szülővé válva fedezhetik fel újra egymást. Türelem, megértés, őszinteség, figyelmesség nagyobb teret kap, hisz a közös gyermek jelenléte a hálószobában, vagy a gyerekszobából kiszűrődő hangok új hatással lehetnek. A szülés öröme gyakran fájdalom emlékével párosul, ami a vágyat is jelentősen befolyásolhatja.
Természetes, hogy a szülést követően az anyuka a babája szükségleteinek kielégítésére összpontosít. Így a szexuális vágyakra gyakran sem ereje, sem ideje nem marad. A környezet, apuka, nagyszülők, testvérek, rokonok, barátok segítsége a baba körüli és az otthoni feladatokban, lehetőséget ad napközbeni pihenésre, az énidőre, míg az éjszakai szolgálat megosztása értékes órákkal járulhat hozzá a pihentető alváshoz, regenerációhoz.
A szülőséggel, intimitással, a kapcsolattal foglalkozó gondolatok megosztása a szülők között segíti az elfogadást, türelmet önmagunkkal és egymással szemben is. Mélyíti a kapcsolatot és stabil alapokra helyezheti a közös jövőt.
Apukának nem csak a baba igényeire, hanem az anyukára is figyelemmel kell lennie, hogy felismerje a közeledésre a legalkalmasabb pillanatot. A sikeres újrakezdéshez olyan pózokkal érdemes kezdeni, amelyekben jobban kontrollálható a behatolás mélysége és ereje.
Ebben az időszakban a hormonok is másképp működnek, mely a hüvely nedvességére is hatással van. Hüvelyszárazságot csaknem minden anyuka megtapasztalja az első hónapokban. Szoptatás idején a tejtermelésért felelős hormon (prolaktin) nagy mennyiségben van jelen, ami a szexuális izgalom és a hüvely nedvességének mérséklődését okozhatja. A csökkent az ösztrogén szint felelős a hüvely nedvességének fenntartásáért, hiánya száraz, kényelmetlen és viszkető érzést okozhat tejtermelés időszakában. Mindezek hatására a hüvelyhám megváltozik, elvékonyodik.
A nem eléggé nedves behatolás fájdalmat és rossz élményt okozhat, ami csökkentheti a libidót, ezért érdemes több időt szánni az előjátékra, vagy ezekben a hónapokban legyen kéznél vízbázisú, parfüm mentes, a hüvely enyhén savas vegyhatásával harmonizáló síkosító.
A hüvely normál flórájának rendeződése során kiemelten fontos az intim tisztálkodás is. Lehet, hogy itt az ideje, hogy ismét átgondoljuk az intim tisztálkodás, aminek fontos megelőző szerepe lehet nők és férfiak esetében is.
Hölgyek, anyukák hogyan vigyázhatnak önmagukra és társukra?
- Fehérneműk mosása minimum 40 C fokon, de jobb 60 C fokon, vagyis
- mindennapokban pamut fehérnemű használata javasolt
- csak alkalmanként tanga (az intim területen lévő vékony csík „szállítja” a baktériumokat a, így akár hüvelyi fertőzés, akár húgyhólyaggyulladás is lehet a viselésének a következménye),
- csak alkalmanként a műszálas fehérnemű, mert felszínén a baktériumok megtapadnak, szaporodnak és fertőzést okozhatnak.
- Törölköző, ágynemű mosása minimum 60 C fokon
- külön törölköző javasolt az intim területek (nagyajkak területe) megtörlésére, mert a végbélnyílás környékén lévő baktériumok a nagyajkak területére kenődhetnek a törölközővel és fertőzést okozhatnak.
- WC használat
- előtte önmagunk védelmében mossunk kezet, különösen, ha nem vagyunk otthon!
- az intim területek megtörlésére használt kezet érdemes zsebre dugni, hogy még véletlenül sem fogjuk meg a kilincset, WC ülőkét, hisz ezeken remekül érzik magukat a baktériumok,
- az intim területek megtörlésének iránya mindig elölről hátrafelé irányuljon, mert ellenkező irányú törlés esetén végbélnyílás felől a hüvelybe és a húgycső felé kenődnek a baktériumok,
- utána mások védelmében mossunk kezet.
- Együttlét
- előtt Társunk kedvéért mossuk meg az intim területeket enyhén savas intim mosakodóval
- figyeljünk arra, hogy analis sexet mindig azonnal kövesse alapos intim mosakodás,
- után önmagunk védelméért
- pisiljünk (ez egy steril mosás, és a húgycsőben felfelé vándorló baktériumokat moshatjuk ki vele, ezzel megelőzhetőek a „felfázások” nagy része),
- mossuk meg az intim területeket enyhén savas intim mosakodóval, hogy a normál flóra visszaállítását támogassuk az esetlegesen odakerült, DE nem oda való baktériumok számát csökkentsük, így a fertőzést megelőzzük.
Urak, apukák hogyan vigyázhatnak önmagukra és társukra?
- WC használat
- előtte önmagunk védelmében mossunk kezet, különösen, ha nem vagyunk otthon!
- hímvesszőhöz csak tiszta kézzel nyúljunk,
- utána mások védelmében mossunk kezet.
- Együttlét
- előtt Társunk kedvéért mossuk meg az intim területeket ha lehet enyhén savas intim mosakodóval, különösen a fitymát, a makkot (azokban az országokban, ahol a körülmetélés általános, szinte ismeretlen a méhszájseb!), hiszen a fityma bellemeze és a makk között napközben elszaporodhatnak kórokozó baktériumok,
- figyeljünk arra, hogy anális szexet mindig azonnal kövesse alapos intim mosakodás a fityma felhúzásával,
- után önmagunk védelméért
- vizeljünk (ez egy steril mosás, és a húgycsőben felfelé vándorló baktériumokat moshatjuk ki vele, ezzel akár megelőzhető a 40 év feletti férfiaknál kialakuló prosztata gyulladás),
- mossuk meg az intim területeket, különösen a fitymát, a makkot enyhén savas intim mosakodóval, hogy az esetlegesen odakerült, DE nem oda való baktériumokat eltávolítsuk, így a fertőzést megelőzzük.