Kezdőlap EgészségJó, ha tudod.. Mikor érdemes kilyukasztatni a gyerek fülét?

Mikor érdemes kilyukasztatni a gyerek fülét?

Pöttyöslabda
fullyukasztas

Ha kislányod született, előbb-utóbb biztosan szembejön a nagy kérdés: mikor érdemes fülbevalót tenni a fülébe? Egyes családoknál ez hagyomány: „Minél előbb, annál jobb!” Mások inkább kivárják, hogy a gyerek maga döntsön. De mi is az igazság? Lássuk az érveket, ellenérveket, no meg néhány praktikus tippet!

A korai füllyukasztás előnyei

  1. Kevesebb stressz (nekik): Az újszülött babák fájdalomérzete más, mint egy nagyobb gyereké. Ráadásul az egész procedúrára nem igazán emlékeznek.
  2. Gyors gyógyulás: A kicsiknél gyorsabb a sebgyógyulás, így a füllyukasztás utáni gyógyulási idő rövidebb lehet.
  3. Hagyományok: Sok kultúrában a füllyukasztás évezredes tradíció, így szinte automatikus a döntés.

Az érésebb korban történő füllyukasztás előnyei

  1. Saját döntés: Ha megvárod, hogy a gyerek maga döntsön, azzal megtaníthatod neki, hogy joga van a saját testéről dönteni.
  2. Tudatos ápolás: Egy nagyobb gyerek jobban megérti, miért fontos a fülbevaló tisztán tartása, és segíteni is tud ebben.
  3. Kevesebb trauma (neked): Az újszülötteknek még nem kell megnyugtató szavakat suttognod, miközben azt mondogatod: „Egy pillanat és kész!”, és magadban azt gondolod: „Remélem, soha nem említi ezt a pszichológusának.”

Tippek anyukáknak, hogy kevésbé legyen dráma

  1. Válassz megfelelő időpontot: Ha újszülött korban döntesz a füllyukasztás mellett, sok helyen már a kórházban elvégzik, de mindig ellenőrizd, hogy steril körülmények közt történik-e. Ha később, akkor érdemes ünnepélyes pillanattá varázsolni, hogy ne legyen félelmetes a gyereknek.
  2. Legyen játék a készülődés: Kérdezd meg, milyen fülbevalót szeretne, vagy válasszatok együtt egy kedves dizájnt. Egy kis színes mérőszalaggal is játszhatod a „hol legyen a lyuk” játékot.
  3. Beszélj a fájdalomról: Nem kell titkolni, hogy csípni fog. Egy „olyan lesz, mint amikor egy kis csípés” példa segíthet.
  4. Készülj fel a gondoskodásra: A lyukasztás után néhány hétig extra figyelmet kell szentelni a fülcimpáknak. Tisztítsd rendszeresen, de ne töröld túl erősen.
  5. Ne legyél maximalista: Ha a gyerek egy idő után megunja vagy kényelmetlennek érzi a fülbevalót, engedd meg, hogy ne viselje. Ez nem a te szülői teljesítésed mérőszáma! Vagy próbáljatok ki egy másikat, hátha az jobban tetszik neki, hiszen hamar be tud nőni még gyermekkorban.

Amikor én elvittem a lányomat, akkor az már a saját döntése volt 5 évesen egy zseniális helyen voltunk, minden rendben volt, mégis nagy fájdalommal járt neki, de szerencsére csak pár percig sírt. Azóta már a sokadik fülbevalója van, most épp bálnás, amit a barátnőitől kapott szülinapjára, hiszen most bálnamániában szenved 🙂

Ez is tetszeni fog