Két évvel ezelőtt vírusként terjedt az amerikai kismama posztja, amelyen élete párja szoptatja újszülött kisbabájukat egy szondán keresztül. A képet viszont az internet népe újra felkapta, és ismét végigsöpört a szoptató apuka fotója az interneten.
A kismamánál komplikációk léptek fel a szülés folyamán, így a tervekkel ellentétben nem sikerült a babát azonnal mellre tenni és az anya-baba bőrkontaktust megteremteni. Ekkor lépett színre az apuka, aki egy bimbóvédő-szerű alkalmatosság és egy tápszonda segítségével megszoptatta a babát, akinek így alkalma nyílt gyakorolni a szopizást.
Az anyuka preeclampsia (terhesség alatt kialakuló magas vérnyomás súlyos formája görcsökkel, rohamokkal) miatt két rohama is volt, ami miatt a sürgősségi császármetszéshez folyamodtak az orvosok. A babát az apuka a meztelen mellkasára helyezte, amikor a nővér megkérdezte tőle, lenne-e kedve megszoptatni. „Mindent kipróbálok egyszer!” – válaszolt az édesapa a nővérek legnagyobb örömére, akik boldogan segítettek neki a nemes feladat végrehajtásában.
Az aranyórában történő azonnali bőrkontaktus és szoptatás a WHO szerint is növeli annak a valószínűségét, hogy a baba kizárólag anyatejjel táplálkozzon életének minimum az első négy hónapjában, illetve a hosszabb szoptatási időszakot is megalapozza. Kimutatták továbbá azt is, hogy az első órában szoptatott babák több interakcióba lépnek a mamájukkal és kevesebbet is sírnak.
Aranyóra itthon
Szerencsére baba-barát kórházban született meg a kisfiam, ami azt jelenti, hogy tiszteletben tartják a születés utáni első órát, és odaadják az újszülöttet az anyukának. A többi kórházban töltött napon – az anya állapotától függően – az anya és a baba egy szobában tartózkodnak, a csecsemősök maximum éjszaka viszik el a kicsiket, hogy a frissen műtött anyukák éjszaka tudjanak egy kicsit pihenni.
Magyarországon azok a kórházak kaphatják meg a bababarát címet, amelyek az alábbi 10 lépést be tudják tartani a szoptatás érdekében:
- írásos szoptatási elvek, felkészített dolgozók,
- anya tájékoztatása a szoptatásról,
- az újszülött azonnal kontaktusba kerül anyukájával,
- szoptatás megmutatása,
- helyes technika megtanítása,
- a baba nem kap, csak anyatejet,
- együttes elhelyezés,
- anya bátorítása a szoptatásra,
- a picur nem kap cumisüveget,
- anyacsoportok alakulásának támogatása
Bár nekem komplikációim nem voltak, a hatástalannak bizonyuló epidurális érzéstelenítés után azonnal elaltattak, és a fenti anyukához hasonlóan nekem sem volt részem az aranyórában. Amikor 1,5 – 2 óra múlva magamhoz tértem a félmeztelen férjemet láttam, aki magán szorongatta az újszülött kisfiunkat, majd a szülésznő vagy nővérke (nem voltam még teljesen tudatomnál) segítségével odahozták és a mellemre tették Zalánt, aki nagyon ügyesen azonnal szopizni kezdett. Vagyis megpróbálta. Sajnos a kórházi tartózkodásunk alatt tulajdonképpen nem volt tejem, így sok pótlást kapott (azt nem tudom, hogy miből) a csecsemős nővérek révén, de amint hazaértünk bedurrantak a melleim, és utána több mint 3 évig meg sem álltunk a szoptatásban.
Nagyon sajnálom, hogy nem voltam magamnál a kisfiam életének első órájában, sőt, a születésénél sem, de nagyon örülök neki, hogy az apukája viszont megélte ezeket a pillanatokat, és születése után azonnal magához is ölelte. A kialakult kapocs szerencsére azóta is töretlen közöttük.
Források:
https://www.csaladinet.hu/hirek/terhesseg/szules/24986/bababarat_korhazak_magyarorszagon
https://www.mother.ly/news/can-dads-breastfeed/particle-1