Kezdőlap KedvencekTanulás „Anya, gyere segíteni!” – Együtt tanuljunk a gyerekkel, vagy hagyjuk inkább önállóan küzdeni?

„Anya, gyere segíteni!” – Együtt tanuljunk a gyerekkel, vagy hagyjuk inkább önállóan küzdeni?

Pöttyöslabda

Van az a pillanat, amikor a gyerek rád néz a házi feladat felett, és a szeméből csak úgy sugárzik: „Ments meg, anya!” De vajon tényleg az a legjobb megoldás, ha leülsz mellé, és együtt rágjátok át magatokat a matekfeladaton vagy a verselemzésen? És meddig érdemes ezt csinálni? Nézzük, mit mondanak erről a szakemberek – és hogy közben hogyan maradhatsz anya, nem pedig házitanító.

Az együtt tanulás előnyei

Kisebb gyerekeknél, különösen az általános iskola alsó tagozatán, az együtt tanulásnak számos pozitív hatása van. A pszichológusok szerint ilyenkor a szülő jelenléte nemcsak biztonságérzetet ad, hanem mintát is nyújt. A gyerek ilyenkor tanulja meg, hogyan lehet rendszerezni az anyagot, hogyan kell megérteni egy szöveget, vagy hogyan lehet lépésről lépésre haladni egy bonyolultabb feladatban. Az együtt tanulás tehát nemcsak a konkrét feladatmegoldásról szól, hanem a tanulási szokások kialakításáról is.

Fontos, hogy ilyenkor a szülő ne vegye át teljesen a feladatot! Ha helyette oldasz meg mindent, a gyerekednek az lesz az üzenet: „Ez túl nehéz neked, majd anya megcsinálja.” Ehelyett inkább legyél egyfajta mentor, aki kérdésekkel, iránymutatással segít.

Mikor kell elengedni a kezüket?

Ahogy a gyerek nő, úgy kell fokozatosan átterelni őt az önálló tanulás irányába. Ez nem megy egyik napról a másikra – és néha fájdalmasan lassú folyamatnak tűnhet. A szakértők szerint nagyjából a felső tagozat kezdetére lenne ideális, ha a gyerek már képes lenne a házi feladatai nagy részét önállóan elvégezni. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne segíts, ha szüksége van rá, de ilyenkor már inkább háttérből támogass.

Egy trükk: amikor a gyereked kérdez, ne azonnal vágd rá a választ. Inkább kérdezz vissza: „Szerinted hogyan kéne ezt megoldani?” Ez segít abban, hogy önállóan kezdjen gondolkodni.

Az önállóság tanítása

A tanulási önállóság nem egy varázspálca suhintására alakul ki, hanem folyamatos gyakorlással. Adj a gyerekednek feladatokat, amelyekhez minimális segítséget nyújtasz. Kezdheted azzal, hogy egyedül tanul meg egy verset, vagy egyedül olvas el egy rövid szöveget, amit utána megbeszéltek. Ez nemcsak az önbizalmát erősíti, hanem az önálló problémamegoldást is fejleszti.

És a humor? Az mindig segít!

A tanulás közös út lehet, de nem kell, hogy véresen komoly legyen. Egy-egy nehezebb feladat közepette simán elfér egy kis nevetés. Nem sikerül megérteni a szorzótáblát? Találjatok ki egy vicces mondókát hozzá! Egy nehéz vers értelmezésénél pedig nyugodtan játszhattok „Mi lenne, ha…?” játékot. („Mi lenne, ha Petőfi nem is a szabadságról írt volna, hanem a kedvenc macskájáról?”)

Összegzés

Az együtt tanulás egy szuper eszköz, amivel erősítheted a gyereked önbizalmát és tanulási szokásait – de csak akkor, ha jól csinálod. Ne vedd át a feladatait, inkább segíts neki abban, hogy maga is megtanulja megoldani őket. És ami a legfontosabb: ne feledd, hogy a cél az önállóság. Mert egy nap, amikor a gyereked sikeresen megír egy dolgozatot anélkül, hogy téged megkérdezne, te leszel a legbüszkébb. És akkor talán végre lesz egy szabad estéd is… vagy nem. 😊

Ez is tetszeni fog