Egy friss kutatás szerint már napi néhány egyszerű mozdulat – mint a kutyasétáltatás, házimunka vagy egy kis séta – is segíthet abban, hogy az agyunk élesebben működjön. Sőt, a kutatók szerint ezek a tevékenységek akár négy évvel fiatalabb agyműködést is eredményezhetnek.
Mit mutat a kutatás?
A Penn State College of Medicine szakemberei 40 és 65 év közötti felnőtteket vizsgáltak kilenc napon át. A résztvevők naponta többször is beszámoltak arról, hogy végeztek-e valamilyen mozgást az elmúlt órákban – legyen szó akár egy könnyű sétáról vagy csak egy gyors porszívózásról.
Ezután kognitív teszteken vettek részt, ahol az agyi feldolgozási sebességet és a rövid távú memóriát mérték. Az eredmények szerint azok az időszakok, amikor a résztvevők aktívak voltak, szignifikáns javulást hoztak az agyi működésben – az eredmények egy négy évvel fiatalabb agy teljesítményével voltak összevethetők.
Nem kell edzőterem – a házimunka is számít
A kutatás egyik legjobb híre az, hogy nem kell izzasztó edzésekre gondolni ahhoz, hogy elérjük ezeket az előnyöket. A könnyű mozgásformák – mint a takarítás, mosogatás, kertészkedés vagy egy gyors séta – ugyanolyan jótékony hatással voltak az agyi teljesítményre, mint az intenzívebb mozgásformák, például a futás vagy a biciklizés.
Vagyis már az is számít, ha kicsit többet mozgunk a nap folyamán – ez is elég lehet ahhoz, hogy frissebbnek, összeszedettebbnek érezzük magunkat.
Miért hat így a mozgás az agyra?
A rendszeres testmozgás többféleképpen támogatja az agyműködést:
- Fokozza a vérkeringést, így több oxigént és tápanyagot juttat az agyba.
- Csökkenti a gyulladást, ami a korral járó kognitív hanyatlás egyik oka lehet.
- Serkenti a “boldogsághormonok”, mint a dopamin és szerotonin termelődését – ezek javítják a hangulatot és a koncentrációt is.
- Támogatja az agysejtek közötti kapcsolatok erősödését, vagyis javítja a memória és a gondolkodás rugalmasságát.
További okok, hogy megmozduljunk
Más kutatások szerint a mozgás:
- Csökkenti az Alzheimer-kór és demencia kockázatát
- Javítja a memóriát és a tanulási képességeket
- Segít a fókuszálásban és gyorsabb döntéshozatalban
- Enyhíti a stresszt és a szorongást – amik egyébként sokat rontanak az agyi teljesítményen
Hogyan iktassuk be a mozgást a napunkba?
A legjobb hír: nem kell új szokásokat kialakítani – elég, ha kicsit tudatosabban használjuk ki a mindennapjainkat. Néhány egyszerű ötlet:
- Sétálj egyet napközben, ha teheted, a gyerekkel, kutyával, vagy csak magadban
- Hosszabb gép előtti munka után állj fel és nyújtózz, mozgasd át a tested
- Használd ki a házimunkát – porszívózás, felmosás, rendrakás is számít!
- Ha lehet, válaszd a lépcsőt a lift helyett
- Játssz aktívan a gyerekkel vagy a kutyával – ez neki is, neked is jót tesz
Összefoglalva
Az agyunk egészsége nem csak genetikán és vitaminokon múlik. Már azzal is sokat tehetünk érte, ha naponta egy kicsit megmozdulunk. Nem kell maratont futni – a lényeg, hogy aktívabbak legyünk, ahogy csak tudunk.
Egy gyors séta, egy kis házimunka vagy játék a gyerekekkel nemcsak a testünknek, de az agyunknak is ajándék – és még csak nem is kerül semmibe.