Kezdőlap KedvencekKamasz Az éjszakába nyúló chatelések veszélyei: Hogyan kezeljük a kamaszaink éjjeli kütyüzését?

Az éjszakába nyúló chatelések veszélyei: Hogyan kezeljük a kamaszaink éjjeli kütyüzését?

Pöttyöslabda

Nemrég, egy késő esti pakolás közben furcsa hangokra lettem figyelmes a nappaliból. Mikor beléptem, a fiam gyorsan elrejtette a telefonját, de már késő volt – éjjel fél 12-kor még mindig a barátaival chatelt. Nem ez volt az első eset, hogy rajtakaptam. Hiába állítottunk be éjszakai telefonzárat este 10-re, ő talált másik eszközt: a laptopját.

Azt mondja, hogy a többiek is ilyenkor élnek szociális életet?!

Anyaként számomra aggasztó, hogy a gyerekem éjjelente nem alszik eleget. Egyre többet olvasok arról, hogy a kevés alvás milyen komoly hatásokkal járhat, különösen a kamaszok fejlődésére. De vajon hogyan hassak rá, hogy szüksége van a megfelelő alvásra?

Miért fontos a kamaszoknak az alvás?

A tizenévesek teste és agya ilyenkor van a legintenzívebb fejlődési szakaszában. Az alvás nemcsak a fizikai regeneráció miatt elengedhetetlen, hanem az agyuk működése szempontjából is. A memória, a tanulás és a koncentráció közvetlenül függ az alvás minőségétől és mennyiségétől.

A kékes-fehér képernyőfény tovább ront a helyzeten. Ez a kék fény gátolja a melatonin termelését, amely az alvásért felelős hormon. A fiam gyakran panaszkodik reggelente, hogy fáradt vagy épp fejfájása van, én pedig pontosan tudom, hogy ez a kevesebb alvás és a képernyők miatt van. Hosszútávon ez kihatással lehet az iskolai teljesítésére és az érzelmi egyensúlyára is.

Hogyan érthetjük meg a kamaszainkkal az alvás fontosságát?

  1. Beszélgetés, nem tiltás Sokszor csábító, hogy szigorral álljunk a helyzethez, de a kamaszok gyakran ellenállnak a kényszernek. Ehelyett próbáljunk meg őszintén beszélgetni velük az alvás fontosságáról. Magyázzuk el, hogy az alvás hogyan segít abban, hogy frissebbek, energikusabbak legyenek, és jobban teljesítsenek az iskolában vagy a sportban.
  2. Személyes példák Meséljük el, hogyan hatott ránk, amikor nem aludtunk eleget. Mondjuk el, hogy ilyenkor mi is fáradtak, kedvetlenek vagyunk, és nehezebben birkózunk meg a mindennapi kihívásokkal.
  3. Közös szabályok felállítása Az éjszakai telefonzár mögött ne csak tiltás legyen, hanem közösen kialakított szabályok. Állapodjunk meg, hogy minden eszköz este 10-kor egy közös töltőállomásra kerül, ahol reggelig marad.
  4. Alternatívák felkínálása Próbáljunk meg olyan alternatívákat találni, amelyekkel a kamaszok este lazíthatnak. Ez lehet egy könyv olvasása, egy zenehallgatás vagy egy pihentető esti rutin kialakítása. Eddig sokat olvasott esténként, de az elmúlt hetekben ez elmaradni látszik, pedig én is mindig olvasok (látja a pozitív példát), erről is beszélgettem vele.
  5. Pozitív megerősítés Ha látjuk, hogy gyerekünk betartja a szabályokat, dicsérjük meg. Ez motiválhatja, hogy továbbra is helyesen döntsön.

Miért fontos a példaérték?

Egyik este, amikor a fiam ismét lázadni kezdett a telefonzár ellen, elgondolkodtam: vajon milyen példát mutatok? Megpróbáltam korábban letenni a telefonomat és én is olvasni egy könyvet este. Meglepődve tapasztaltam, hogy a fiam is csatlakozott hozzám, és hamarosan közösen beszéltük át az olvasottakat.

De ez vajon hosszútávon is működik?

Nálad bevált valami?

Nem akarok tiltani, nem akarok állandóan a rossz zsaru lenni, de olyan nehéz, amikor arra hivatkozik, hogy az osztálytársai hajnalig fent vannak?! Hány órát alszanak akkor, amikor reggel 6.30-kor meg kelni kell!?

Ez is tetszeni fog