Quantcast
Kezdőlap Egészség Napvédelmi kisokos: 6 kérdés, ami minden anyukában felmerül nyáron

Napvédelmi kisokos: 6 kérdés, ami minden anyukában felmerül nyáron

pottyos

Mostanában nagyon sok kérdést kaptunk a babák és gyerekek napozásával kapcsolatosan. Például: Mikortól kenhetjük be naptejjel? Mennyi időre vihetem napra a picit, ha nincsen lekenve? Mit jelent a naptej faktorszáma? Strandolhatunk-e babával?

Összeszedtük Nektek a jellemző kérdéseket és szakértőnk, Szabó-Vida Zsófia, a HerbArting bio babaápolási termékek és egy 2,5 fél éves kislány anyukája segít őket megválaszolni.

A legelső kérdés, ami felmerül bennem, hogy mikortól használhatunk naptejet a babánál?

Az első 1 évben lehetőleg csak reggel 11 előtt és 15 óra után menjünk napra a babával, a napsugárzás erősségétől függően, mert a meleg és az erős napsugárzás zavarhatja a babát. Ráadásul a baba bőre a legvilágosabb bőrtípusnak minősül, így csak 3 percig lehet a tűző napon anélkül, hogy leégne. 1 éves korig nem ajánlott a napvédő szerek használata. A legegyszerűbb a babát árnyékolással és ruhával megvédeni a naptól. A nagy melegben jól jön a textilpelenka, amivel be tudjuk takarni a picit. Ha mégis a naptejet szeretnénk választani, akkor célszerű egy fizikai fényvédőt tartalmazó, káros anyagoktól mentes verziót venni (hogy miért, arról még lesz szó).

Ha nem strandolunk, csak a szabadban vagyunk, kirándulunk, be kell e kenni a babát, hányszor?

Nem csak a vízparton erős a sugárzás, hanem a szabadban mindenhol, így, ha a szabadban vagyunk, nagyon fontos megvédeni a babát/gyereket a naptól: az 1 év alatti babákat árnyékolással, ruhával; a nagyobbakat naptejjel. Az, hogy hányszor kell az adott naptejet használni az SPF-től, avagy a faktorszámtól függ.

Mi az a rejtélyes SPF vagy faktorszám és mit jelent?

A fényvédő faktor, angolul SPF=Sun Protection Factor, azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejjel mennyi idővel tovább lehetünk a napon leégés nélkül. Így számolhatod ki, hogy a baba mennyi időt lehet a napon az adott naptejjel: naptej nélkül napozással tölthető idő=babáknál 3 perc x a használt naptej faktorszáma = az a maximális idő, amit a napon tölthet leégés nélkül. Ha az adott idő letelt, kenjük be újra a babát.

Nyáron az ember szeretne strandra menni, de vihetjük-e a picit a strandra magunkkal? Hogyan védhetjük meg a leégéstől a vízben a gyermekünket?

1 éves kor alatt nem szerencsés magunkkal vinni a babát, ha nyáron napközben strandolunk, mert a sugárzás a vízparton erősebb. Ha mégis strandra megyünk, szerezzünk be egy strandsátrat, ami megvédi a babát az UV-sugárzástól. Ha már jár és mászik a pici, akkor próbáljuk meg lenge ruhával takarni a testét, amit pedig nem tudunk elfedni, kenjük be fényvédővel. A legnehezebb dolog a vízben megvédeni a káros napsugárzástól a gyermekünket. Fontos, hogy elkerüljük a kritikus időszakot és 11-15 között ne menjen a gyerek vízbe. Ha medencében pancsizik, állítsunk a medence mellé napernyőt, amivel árnyékolni tudjuk. Fontos, hogy mindig legyen a gyermek fején sapka, hogy elkerüljük a napszúrást és az arca se égjen le. A fényvédők közül már vannak olyanok, amik elméletileg vízállóak, de sajnos a gyakorlatban ezek sem védenek teljesen, mert hajlamosak a leázásra. A gyermekünk arcát, ha nem rakja vízbe, érdemes naptejjel bekenni. És fontos, hogy a többi testrész a kritikus napszakban a víz alatt maradjon, este és reggel pedig nyugodtan lehet pancsizni és vízből ki-be mászkálni.

Milyen fényvédő megoldások vannak? Hogyan választhatjuk ki a nekünk megfelelőt?

3 napvédelmi megoldás létezik: kémiai, fizikai és biológiai napvédelem. A hagyományos, kémiai védelmet nyújtó naptejek felszívódnak a bőrünkbe és ott elnyelik a napsugarakat. Nagy előnyük, hogy vízállóak és tartósak. Viszont kutatások szerint olyan a bőrbe felszívódó káros nanorészecskéket tartalmaznak, amik hormonzavart és egyéb betegségeket okoznak. A fizikai fényvédők olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amik a bőrön megtapadnak és visszaverik a napsugárzást. Kevésbé tartósak és fehéres színt hagynak a  bőrön, viszont nem tartalmaznak veszélyes anyagokat. Léteznek olyan növények, mint, pl. a sheavaj, a körömvirág stb., amik külsőleg, sőt olyanok is, amik belsőleg rendelkeznek valamennyi fényvédő hatással, pl. sütőtök, sárgarépa; ez a biológiai napvédelem. Fontos tudnunk, hogy ezek önmagukban nem adnak elegendő védelmet, tehát, ha sok sárgarépát eszünk, attól még leégünk a napon. Ezt a 2 remek megoldást, a fizikai és a biológiai fényvédelmet ötvözi a HerbArting napozó tej, aminek olyan bio körömvirágolaj az alapja, amit 5 hétig érlelünk, így a benne található rengeteg karotin a bőr zsírsejtjeiben oldódva segít az ibolyántúli napsugarak szűrésében, továbbá az antioxidáns hatása miatt semlegesíti a szabadgyököket is. Ehhez adunk egy olyan fizikai fényvédőkomplexet, ami nanorészecskéket nem tartalmaz, így nem szívódik fel a szervezetbe, azonban remekül véd a leégéstől. Tipp: 30 ml-es mini kiszerelésben is kapható, így utazáskor is praktikus

Mit tudunk tenni, ha mégis leégett a pici a napon?

Ha a baba mégis leégett, fontos, hogy elkerüljük az irritáló dolgokat, szereket (pl. illóolajak, savas anyagok) és csak gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató anyagokkal ápoljuk a bőrét. A házi megoldások közül a legegyszerűbb a kamillateával dúsított langyos fürdővíz, ami segít enyhíteni a tüneteket. De, ha van otthon paradicsom, azt is érdemes bevetni, mert a benne lévő sok likopin és E-vitamin miatt hidratálja és regenerálja a bőrt. Készítsünk paradicsompakolást: fogjunk egy paradicsomot és aprítógépben pépesítsük, majd kenjük fel a bőrre és gézzel fedjük le. Ha nincsen kedvünk pepecselni, akkor érdemes kipróbálni a HerbArting körömvirágos babatestápolót ami gyulladáscsökkentő kamillát, bőrnyugtató bio sheavajat  és rengeteg körömvirágolajat tartalmaz, ami a hosszú érlelés miatt kiváló regeneráló, nyugtató, ápoló hatással rendelkezik.

Ez is tetszeni fog