Szülőként minden korszak új kihívásokat tartogat. A csecsemő melletti álmatlan éjszakák, a folytonos pakolás a totyogó után, az intézménykezdés és a leválás nehézségei, a dackorszak határfeszegetése, az iskolaválasztás, az estébe hajló nyűglődés a házi feladatokkal… Az első hét év intenzív változásai után a kisiskoláskorban kiegyensúlyozottabban fejlődnek a gyerekek. Kíváncsiak, barátságosak, még fontos nekik a felnőttek véleménye, de már megbízhatóak, önállóak, szívesen töltik az idejüket a kortársaikkal.
Aztán egy nap megjelennek az első pattanások, hirtelen hangulatváltások, és azon kapjuk magunkat, hogy csak bámulunk erre a szeszélyessé vált nyegle kamaszra, hogy „de hol az én édes, kedves kisfiam/kislányom?”. Míg a baba- és kisgyerekkorról rengeteg gyakorlati tippet találunk az interneten, és soktucatnyi könyv segít túllendülni kezdő szülői létünk nehézségein, a kiskamaszkorba szinte eszköztelenül lépünk be. A digitalizáció által meghatározott világban kamaszt nevelni ráadásul a társadalom számára is új kihívás.
A legjobban azzal tudunk felkészülni, ha megismerjük és megértjük, hogy pontosan milyen testi változások történnek a prepubertás és pubertás során. Mi történik az agyban, a hormonokkal, az idegrendszerrel, és mit okoznak fizikai, mentális és lelki szinten ezek a változások? A nagy konfliktusok oka ugyanis legtöbbször nem az, hogy a kamasz előre megfontoltan fájdalmat akar okozni, hanem hogy a hirtelen változásokat nem képes kezelni. Hogyan is tudná, hiszen semmi ilyesmivel nem találkozott korábban.
Barbara Tamborini és Alberto Pellai, a fejlődő életkor pszichológiájának szakértői mindent elsöprő természeti katasztrófához hasonlítják ezt az állapotot. A kamasz gyermekeik neveléséből fakadó tapasztalataik és szakmai tudásuk alapján összeállított, Tini cunami című könyvükben gyakorlatias útmutatót adnak a kamaszkor megéléséhez. Tesztekkel és hasznos tippekkel segítenek eligazodni a kamaszkor útvesztőjében, felismerni, hogy mikor van gond, és mi az, ami a változások természetes velejárója. A fejezetek végén található filmajánlók segítik a szülő-gyerek kapcsolatot és a közös megoldáskeresést. Olvass bele itt >> A Tini cunami nem egy száraz szakkönyv, sokkal inkább egy lépésről lépésre kalauzoló útmutató a kiskamaszlélekhez, mely mentőövet nyújthat minden olyan szülőnek, aki úgy érzi, elsodorják a kamaszkor keltette érzelmi hullámok.
A digitális eszközök, platformok széles körben elterjedt használata új keletű dolog, és óriási tempóban növekszik. Az online világ előnyeit és veszélyeit, a képernyőhasználattal járó fokozott ingermennyiség hatását szülőként fontos ismerni, hogy segíthessünk gyerekünknek az eligazodásban. A közösségi média használata bizonyos szempontból hasonlít a tudatmódosító szerek hatásmechanizmusára, nem beszélve a cybertérben leselkedő veszélyekről – ezekről is olvashatunk Megan A. Moreno Szex, drogok, Facebook című könyvében.
Az online élmények által keltett érzéseket, hatásokat, valamint a valós életben megélt tapasztalatokat is itt, a valóságban kell feldolgoznunk. A pubertás időszakának legfontosabb biológiai változása a nemi érés, és ehhez új, addig ismeretlen érzések, érzetek is kapcsolódnak. Szülőként persze szeretnénk, ha az első szerelem tapasztalatai biztonságosak lennének gyermekünk számára, mint testi, mind lelki értelemben. A kulcs itt is a tájékozottság és a bizalommal teli szülő-gyermek kapcsolat, amelyben mindent meg lehet beszélni. Ha nem csak a tapasztalataidból szeretnél kiindulni, a Tini cunami szerzői ebben is utat mutatnak. Az első csók című könyvükkel segítenek, hogy miről, mikor és hogyan beszélj a gyermekeddel a szexualitásról.
Ha úgy érzed, hogy alig ismersz rá kamasz gyerekedre, gondolj arra, hogy ennyi változás közben ő sem találja saját magát… Ismerd meg a pubertás változásaink hátterét, hogy könnyebben átsegíthesd ezen a kihívásokkal teli, ám csodálatosan izgalmas időszakon!
Felkészülnél a kamaszkorra?
MCSI könyvcsomag – Készülj fel a kamaszkorra!
Már javában benne vagytok, és inkább túlélési tippekre lenne szükséged?
- MCSI könyvcsomag – Túlélési tippek kamaszokat nevelő szülőknek
- Tini cunami
- Szex, drogok, Facebook
- Az első csók