Az első hetek az új kis jövevénnyel való megismerkedésről szólnak. Etetés, pelenkázás, fürdetés, altatás és megannyi aprónak tűnő, de nagyon fontos dolog.
Világunk egyre tudatosabb, mégis bőrünkről nem tudunk sokat. A baba születésekor megújul, megújulhat a kapcsolatunk a bőrünkkel, ami az egyik legnagyobb szervünk, csaknem 2m2, és igen sokat köszönhetünk neki. Sajnos, sok probléma forrása is lehet, ha nem gondoskodunk megfelelően a bőrünkről.
A kültakarónk egyik fontos eleme a „természetes savas védőköpeny” mely testtájtól, nemtől, kortól, évszaktól, stressztől, izzadtságtól függően vegyhatása gyengén savas, azaz pH 4 és 6 között változik. Feladata, hogy
- biztosítja a bőrünk mikrobiomjának, a jó baktériumoknak az életterét, míg a kórokozó baktériumok inkább a lúgos környezetet kedvelik
- vizet is képes megkötni, így a bőr felső rétegének biztosítja a megfelelő nedvesség tartalmát
- a bőr természetes immunitását támogatja, véd bőrszárazság, így a fertőzések, betegségek, mint atópiás dermatitis, ekcéma kialakulásával szemben
- véd a lúgos kémiai anyagokkal szemben, mint a mosó- és mosogatószerek, darabos szappanok
Erről a „természetes savas védőköpenyről” vajon hogyan gondoskodhatunk már a babánk megszületése után? Vagyis milyen támadások érik a bőr már születés után?
- A csapvíz vegyhatása pH7-8,5 közötti, vagyis a semleges és az gyengén lúgos tartományban van. Ez azt jelenti, hogy kiadósabb fürdőzés, fürdetés után a bőr vegyhatása is eltolódik az enyhén savas tartományból a semleges – gyengén lúgos tartományba, így a bőrünknek néhány órára van szüksége, hogy a „természetes savas védőköpenyt” visszaállítsa.
- Darabos szappanokkal szerencsére már nem fürdetünk, ugyanis ezek ugyan nagyon jól megtisztítják bőrünket, még a legmakacsabb olajos szennyeződéstől, de vegyhatásuk a gyengén, illetve az erősen lúgos tartományban van. Így használatuk után a bőrnek még hosszabb időre van szüksége a „savas védőköpeny” visszaállításához.
- A tisztító-, mosószerek illatanyagai allergénként viselkedhetnek bőrünkkel. A baba vékony bőrén át felszívódnak és megterhelik a bőr immunrendszerét. Alapját képezhetik a száraz bőr, az atópiás dermatitis, későbbi ekcéma kialakulásának.
- Krémek, testápoló tejek összetevői között a minőségre összpontosítva olyan adalékanyagok, mint színezék, mesterséges illatok, olajok avasodását lassító kemikáliák, tartósítószerek, habosító szulfátok jelennek meg, melyek tovább rombolják a bőr ellenállóképességét. Vegyhatásuk többnyire a semleges tartományban van.
Mit tehetünk ezen támadások kivédése érdekében?
- Az újszülötteket elegendő heti 2-3 alkalommal megfürdetni. A fürdetés idejét ne húzzuk el!
- Fürdetéshez használjunk minél „mentesebb”, mint illat-, színezék-, szulfátmentes (SLS/SLES), valamint a bababőrrel harmonizáló pH4-5 közötti vegyhatású fürdetőt.
- Kakis popsit ne illatos törlőkendőkkel tisztítsuk, hanem langyos folyóvízzel mossuk le, ügyelve arra, hogy a babafürdetővel a redőkből kiindulva, elölről hátrafelé mossuk meg az intim területeket.
- A baba bőrét bababőrrel harmonizáló pH4-5 közötti vegyhatású, minél „mentesebb” krémmel, olajjal ápoljuk. FIGYELEM a gyógynövények is allergizálhatnak, így olyan olajokat válasszunk, melyek legkevésbé károsítják a bőr immunrendszerét.
- Kerüljük az alábbi alapanyagokat:
- ásványi olajok,
- etilalkohol,
- parabének.
Sajnos, ezek több hagyományos gyógyszertári készítménynek alapkövei, így a UNGUENTUM HYDROPHILICUM NONIONICUM mosdókenőcsnek is. Sok gyermekorvos már nem is ajánlja.
- Babaruhák mosásához illatmentes mosószert válasszunk, öblítőszert ne használjunk, mert allergizálhatnak a színezék és illatanyagok!
- A baba fél éves koráig, lehetőség szerint, kizárólag anyatejjel tápláljuk a csecsemőt. Ha a hozzátáplálás időszakában bármilyen bőrelváltozás jelentkezik, azt az élelmiszert egy ideig ne adjuk a babának. Minden baba más, a popsijuk bőre is mutathatja, hogy készen áll-e a bélrendszere az adott táplálék emésztésére.