Egy gyermek érkezése a családban nem csak óriási boldogság, de sok előkészületet és tervezést is igényel. A gyerekbútor-kínálat óriási, ezért nem könnyű kiválasztani a megfelelő darabokat. Most egy háromrészes sorozatban szeretnék segítséget nyújtani abban, milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor megtervezzük a gyerekszoba berendezését. Az első részben az újszülöttekről lesz szó.
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy egy csecsemőnek három bútordarabra van szüksége: egy rácsos ágyra, egy tároló bútorra a ruháinak (bár a pelusok, krémek és egyéb tartozékok kezdetben valószínűleg több helyet foglalnak majd el) és egy pelenkázóra. A szülőknek pedig kell egy kényelmes (!) fotel, vagy kanapé, ahol elringathatják őt, az anyuka pedig megetetheti a picit.
A kiságyban a matrac magassága feltétlenül legyen állítható, hogy ne kelljen sokat hajolgatnunk és hogy később, amikor a pici már fel tud kapaszkodni, ne pottyanjon ki belőle. Pluszpont, ha a rácsos ágy eleje levehető, mert így egy 3 éves gyereknek is kényelmes még. Nagyon fontos a biztonság, a rácsok közötti távolság ne legyen 8cm-nél nagyobb, mert abba beszorulhat a baba feje.
Szekrényből érdemes már az elején felnőtt méretet választani, mert ugyan az első pár évben a babruhák nagyon aprók, és egy komód is bőven elég, egy beépített szekrény akár fiatal felnőtt koráig is kiszolgálhatja a használóját, pláne, ha az nagyon jó minőségű, ezért ebbe mindenképpen érdemes invesztálni.
Én nem vagyok az ágyra tehető pelenkázó feltétek híve, nekem nagyobb biztonságot nyújtott egy különálló darab, de ha valahol kevés a hely, ez is jó megoldás lehet. Sok olyan, főleg külföldi gyerekszoba képével lehet találkozni a neten, ahol a pelenkázó szivacs egy komód tetején van, ami tényleg nagyon jól néz ki, praktikus is a helykihasználás szempontjából, de nekem még egyszer sem sikerült oldalról bepelenkázni egyik gyerekemet sem….
Sok cég forgalmaz komplett gyerekszoba szetteket, így, ha koordinált összhatást szeretnénk elérni, érdemes ezeket is megnézni. Ezek a bútordarabok vagy átalakíthatóak, egy-két elem betoldásával asztal lesz a pelenkázóból, vagy forgalmazzák az ágyak-szekrények „nagyobb” változatait is, az életkori sajátosságokhoz alkalmazkodva, mégis stílusban nem fog megváltozni a szoba. Ha van lehetőségünk rá, gondolkodjunk előre és a rácsos ággyal együtt vegyük meg az ifjúsági ágyat is, mert sokszor bizonyos dizájnok hamar kifutnak és megszűnik a gyártásuk.
Színben és stílusban vagy igazodjunk a lakás többi részéhez, vagy, ha hosszú távra tervezünk, olyan dizájnt és formavilágot válasszunk, ami idősebb gyereknek is megfelel, hiszen egy kiskamasz nem biztos, hogy boldog lesz a macis szekrényétől. Ne válasszunk olyasmit, ami ugyan ebben a szezonban nagyon trendi, de 1-2 év múlva kimegy a divatból. A kiegészítőket könnyebb évről-évre lecserélni, hogy megváltoztassuk a szoba stílusát.
A következő részben a kisgyerek bútorokról lesz szó.
Képek: Mamas and Papas, Bababoo, Stokke